Subscribe RSS

Zdobyć szczyt, czyli trasa na Trzy Korony

Sie 18

Pieniny to, zaraz po Tatrach, moje ulubione góry. Wiele osób mówi, że Pieniny, to góry dla dzieci. Ja wcale tak nie myślę. Nawet w Małych Pieninach można zadowolić się wspinaczką na całkiem okazałe szczyty, m.in. Wysoką, która ma 1052 m.

Trzy Korony to jeden z najpiękniejszych szczytów górskich. Może nie powala wysokością i trudnością wspinaczki, ma bowiem 982 m. jednak zadowala takich wspinaczkowych amatorów jak ja. W zdobywaniu Trzech Koron można wybrać dwie trasy – jedną długą, która zaczyna się już w Szczawnicy i prowadzi poprzez rzekę Dunajec. Druga to dość krótka trasa prowadząca od Krościenka.

Moja wspinaczkowa trasa rozpoczyna się żółtym szlakiem w Krościenku. Drogą, która jest kamienisto żwirowa, przejść może w zasadzie każdy. Droga lekko wije się górę i po niedługim czasie docieram do pierwszego grzbietu. Cóż za widoki można stamtąd podziwiać. Uwielbiam przystanąć na dłuższą chwilę i robić zdjęcia panoramie Krościenka.
Kolejny etap przebiega przez las. Cały czas słychać szum wody z Pienińskiego Potoku. Następnym przystankiem na mojej trasie jest Przełęcz Szopka. Przełęcz zwana jest także Chwała Bogu, a wzięło się to od bardzo stromego wejścia Wąwozem Sobczańskim.
Tutaj są ławki, z których oczywiście korzystam. Przy okazji można obfotografować widok w stronę wąwozu. Przełęcz jest rozdzieleniem Pienin Czorsztyńskich od masywu Trzech Koron.

Dalsza wspinaczka odbywa się już niebieskim szlakiem. Wędrówka pod szczyt nie jest długa, a przed samym wejściem można odpocząć na przepięknej Polanie Pienińskiej. Droga na sam szczyt Okrąglicy odbywa się już pojedyńczo, często trzeba czekać w kolejce by wejść na masyw. Cała droga jest chroniona metalowymi barierkami, a wspinaczka na mały taras widokowy przebiega po metalowych schodkach.

Widok, jaki rozciąga się z tarasu widokowego jest jednym z piękniejszych, jaki widziałam w życiu. Przepiękna panorama na okolice jest obiektem wielu z moich zdjęć. A Dunajec, który wije się w dole wygląda niesamowicie.

Jest to miejsce, które odwiedzałam juz kilka razy, ale na pewno jeszcze tam wrócę.

Kategoria: Pieniny  | Tagi: ,